ADB25003 Król Jan III Sobieski 1683

Dodaj recenzję:
  • ADB25003
  • Producent: *Adalbertus
  • Dostępność: Jest
  • szt.
  • 192,00 zł
ADB25003
Król Jan III Sobieski, Wiedeń 1683.
Popiersie w skali 250mm (1/7) do samodzielnego montażu. Nie zawiera farb ani kleju.
Rzeźbił: Grzegorz Kupiec, Malował: Wojciech Bułhak

 


Jan III Sobieski 1629-1696,
Król Polski i Wielki Książe Litewski 1676-1696

Jan Sobieski urodził się w rodzinie zasłużonej dla Polski. Jego pradziadek po kądzieli, Stefan Żółkiewski był Hetmanem Wielkim Koronnym. Jego dziadek, Marek Sobieski był wybitnym oficerem u Kanclerza Jana Zamoyskiego.
Razem ze swoim bratem Markiem odebrał staranne wykształcenie w kraju i za granicą. Obaj bracia wzięli udział w zwalczaniu krwawej rebelii Chmielnickiego. Jan Sobieski dowodząc własną chorągwią jazdy dał się poznać jako bardzo zdolny dowódca. Niestety jego brat został zamordowany podczas masakry jeńców polskich pod Batohem 1652r.
Jan Sobieski został szybko zauważony na dworze i wysłany jako ambasador do Stambułu, gdzie studiował język i wojskowość turecką.
Po powrocie do kraju wziął udział w walkach Potopu Szwedzkiego 1656-60. Kiedy Pospolite Ruszenie skapitulowało pod Ujściem razem z resztą wojsk przeszedł na służbę Szwedzką, którą jednak szybko opuścił dołączając do Króla Jana Kazimierza. Skutecznie dowodził pułkiem Tatarów za co został nagrodzony tytułem Chorążego Koronnego. Pozostał lojalny wobec króla podczas rebelii Lubomirskiego 1665-66 za co otrzymał tytuł Hetmana Polnego Koronnego. Po zwycięstwie nad Kozakami i Tatarami w pierwszej bitwie pod Podhajcami 1667 otrzymuje tytuł Hetmana Wielkiego Koronnego, najwyższe stanowisko wojskowe w Rzeczypospolitej.
Prawdopodobnie największym sukcesem militarnym Jana Sobieskiego był udział w Wojnie Polsko-Tureckiecj 1672-73. Turcy zdołali zdobyć twierdzę Kamieniec Podolski i wkroczyli na tereny polskiej Ukrainy. Dysponując bardzo małymi siłami, resztkami armii koronnej, ok 2000 jeźdźców Sobieski w ciągu miesiąca zlikwidował czambuły tatarskie o sile do 40 000 uwalniając kilkadziesiąt tysięcy jasyru. W następnym roku umiejętnie używając jazdy w szarży wewnątrz umocnień polowych rozgromił armię turecką w obozie pod Chocimiem.
Pośmierci króla Michał Korybut Wiśniowieckiego (1673) Sobieski został wybrany Królem Polski w 1674 i koronowany na początku 1676 r.
Jako król Polski Jan III Sobieski zabiegał o umocnienie kraju przez modernizację armii i sojusze . Niestety Jego starania nie przyniosły skutku a po jego śmierci pozycja Polski uległa osłabieniu, prowadząc sto lat później do rozbiorów Polski dokonanych przez sąsiadów.
Szczytowym momentem w czasie panowania króla Jana była wojna przeciw Turcji w 1863 r. Wtedy to wielki Wezyr Kara Mustafa rozpoczął kampanie przeciw Austrii, której celem strategicznym było podbicie środkowej Europy. W końcowym etapie bitwy o Wiedeń, 12 Września, Jan III Sobieski dowodząc wojskami koalicji sił Austriackich Polskich i Niemieckich doprowadził do odparcia Armii Tureckiej. Ta „ostatnia krucjata” ostatecznie udaremniła Tureckie plany podboju Europy. Sobieski podsumował te wydarzenia w liście do papieża słowami „Veni, Vidi, Deus Vincit”(przybyłem, zobaczyłem, Bóg Zwyciężył).

Wojsko Polskie XVII w.
ADB 25003