ADB35D01 Oznaki rozpoznawcze 1 Dywizji Pancernej - kalkomanie 1:35

Dodaj recenzję:
  • ADB35D01
  • Producent: *Adalbertus
  • Dostępność: Jest
  • szt.
  • 20,00 zł
Kalkomanie w skali 1:35 z oznakami rozpoznawczymi dla figurek żolnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka.l
ADB35D01
35D01 1st Polish Armoured Division Uniform Insignia Decals 1:35 scale. Kalkomania do figurek polskich czołgistów w skali 1:35.

Odznaki rozpoznawcze 1 Dywizji Pancernej

Polska pierwsza dywizja pancerna (1942-47) była główną jednostką 1 korpusu stacjonującego w Wielkiej Brytanii, a następnie na kontynencie. Żołnierze tej jednostki korzystali z mundurów i sprzętu brytyjskiego. Organizacja i system oznaczeń bazował na brytyjskim, z kilkoma polskimi wyjątkami.

Oznaki przynależności państwej to orły, żółte malowane od szablonu na hełmie oraz haftowane białe na bereteach. Typowe brytyjskie shoulder flash - naszywki na szczycie rękawa z nazwą pułku (czerwone) zostały adaptowane do oznaczenia narodowości polskiej z napisem Poland. Polandy były wykonane w rożnych kolorach podkładki i napisu. kolor podkładki od pomarańczowego do czerwonego, i napisu od białego do szarosrebrnego.

Odznaki rozpoznawcze jednostki to czarny lewy naramiennik (w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej od 1940, w całej dywizji od 1943) oraz naszywka z czarnym skrzydłęm husarskim i szyszakiem na tle czarno-pomarańczowej/żółtej podkładki (barwy broni pancernej). Naszywka rozpoznawcza dywizji była noszona tylko na lewym ramieniu (w jednostkach brytyjskich - na obydwóch).

Skład zestawu

W skład zestawu wchodzi komplet oznaczeń dla 24 żołnierzy. Żołte orły i "Polandy" mają także zastosowanie dla żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej podczas walk Driel-Osterboek-Arnhem.


ADB 35D01