Kalkomanie do modeli

Kalkomanie - dlaczego są tak ważne w modelu do sklejania? Modele do sklejania mają na celu jak najlepsze odwzorowanie rzeczywistego pojazdu, samolotu lub figurki. Tym co nadaje charakter takiego historycznego obiektu są różnego rodzaju oznaczenia. Numery taktyczne, napisy eksploatacyjne, godła państwowe i stopnie wojskowe, one wszystkie maja bardzo określony kształt, wielkość i kolor. Samodzielne namalowanie takich znaków na modelu jest wprawdzie możliwe, ale bardzo trudne. Z pomocą przychodzi nam tutaj kalkomania. W naszym sklepie oferujemy kalkomanie jako element zestawu do sklejania modelu lub osobno same oznaczenia, w polskich barwach firm: AAD Decals i Adalbertus  i Model Maker

kalkomania do modelu

Ocena jakości kalkomanii

Po otworzeniu pudełka modelu należy sprawdzić, czy znajduje się w nim kalkomania i ocenić jej jakość. Sprawdzamy czy nie ma przesunięcia kolorów w druku. Tak zniekształcony obraz oznaczeń może zepsuć nam wygląd modelu, i należy zgłosić się do sprzedawcy z reklamacją.

Inna wadą kalkomanii, występującą w starszych modelach,  jest żółknienie przezroczystego filmu na którym wydrukowana jest kalkomania. Można temu łatwo zaradzić wystawiając arkusz na działanie światła słonecznego. Najlepiej przykleić od wewnątrz do szyby okiennej, tak by zadrukowana powierzchnia była wystawiona na działanie światła z zewnątrz. Należy robić to z wyczuciem, aby kalkomania nie wyblakła, Żółtawy kolor zniknie dosyć szybko w lecie na słońcu, w zimie zajmie to oczywiście trochę więcej czasu.

kalkomanie do modeli do sklejania

Nakładanie kalkomanii na model

Nałożenie kalkomanii na model ma duże znaczenie dla ostatecznego efektu jaki osiągniemy podczas jego sklejania. Największym problemem podczas naklejania kalkomanii jest tu tzw. srebrzenie, czyli silvering. Polega on na tym, że pod kalkomanię dostaje się powietrze i tworzy efekt jasnego odbarwienia na krawędzi oznaczenia, w miejscu gdzie kończy się już kolor znaku i zaczyna przeźroczysty film na którym kalkomania jest wydrukowana.

Można temu zapobiec przez wcześniejsze pomalowanie matowej z reguły powierzchni modelu lakierem bezbarwnym, który wygładzi powierzchnię i ułatwi przyleganie kalkomanii.

Do nakładania kalkomanii potrzebne będą: nożyczki, pęseta, patyczki higieniczne, pędzel modelarski, kawałek gazety lub bibuły, ciepła woda

Etapy nakładania kalkomanii

  1. Pomalowanie miejsc nałożenia kalkomanii bezbarwnym lakierem błyszczącym i pozostawienie do wyschnięcia
  2. Wycięcie oznaczenia z arkusza przy pomocy nożyczek
  3. Chwilowe (kilka sekund) zanurzenie kalkomanii w ciepłej wodzie
  4. Odłożenie kalkomanii na bok na kawałek bibuły lub papieru, w celu odsączenia z nadmiaru wody i rozpuszczenia kleju. Kalkomania powinna się chwilowo zwinąć, a następnie wyprostować.
  5. Delikatnie dotykamy oznaczenia patyczkiem higienicznym lub pędzlem, jeśli może się zsunąć można je już nakładać.
  6. Miejsce nałożenia kalkomanii delikatnie nawilżamy, aby ułatwić jej przesuwanie
  7. Zsuwamy oznaczenia na odpowiednie miejsce pędzelkiem i korygujemy położenie.
  8. Delikatnie dociskamy kalkomanie do powierzchni modelu bibułką w celu usunięcia powietrza i nadmiaru wody.
  9. Po wyschnięciu kleju zmywamy jego pozostałości z okolic oznaczenia zwilżonym pędzlem lub patyczkiem higienicznym
  10. Pokrywamy oznaczenie lakierem o odpowiedniej fakturze, matowej, półmatowej lub błyszczącej aby uzyskać jednolita powierzchnię z reszta modelu i mocniej związać kalkomanię z modelem.