Kolory RAF 1939-2016, farby Hataka

01-07-2016

2016-07-01

Królewskie Siły Powietrzne (Royal Air Force, RAF) powstały blisko 100 lat temu i są chyba najdłużej nieprzerwanie działającymi pod ta samą nazwa siłami powietrznymi. Od zwycięstwa nad Czerwonym Baronem w pierwszym miesiącu istnienia, przez Bitwę o Anglię, bombardowanie III Rzeszy, czasy Zimnej Wojny aż po wojnę o Falklandy oraz współczesne konflikty na Bliski Wschodzie - we wszystkich tych działaniach RAF wykazał się dużą skutecznością  i wyrobił sobie zasłużona renomę.

Zasady malowania samolotów RAF

W każdej z epok samoloty RAF były malowane w sposób odpowiadający potrzebom konstrukcji i warunków pola walki.

 

Druga Wojna Światowa

W okresie II Wojny Światowej w RAF stosowano kamuflaże lądowe (zielono-brązowe), lądowo-morskie (zielono-szare) i pustynne (brązowo-piaskowe). Dodatkowo, wraz z lotnictwem Marynarki Wojennej (RoyalNavy, FleetAirArm), lotnictwo obrony wybrzeża (CoastalCommand RAF) stosowało specjalne kamuflaże morskie (szaro-zielonkawe).

Samoloty operujące w nocy, zwłaszcza podczas ofensywy bombowej, miały także specjalne malowania nocne.

Osobnym tematem są kolory samolotów fotorozpoznawczych: rozmaite barwy nieba, łącznie z pięknym odcieniem różowym.

 

Wojna Falklandzka

Zorganizowana ad hoc ekspedycja w celu odbicia Falklandów z rąk argentyńskich nie sprzyjała zmianom kamuflażu. Samoloty i śmigłowce RAF były najczęściej pomalowane w kamuflaższaro-zielony, myśliwce  RoyalNavy w dwawariaty: ciemno- i jasnoszary.

Kolory współczesne RAF

Współczesne lotnictwo brytyjskie stosuje różne odcienie szarości, w tym  antyradarowy „Hale Glass” na myśliwcach F-35, oraz zielenie na samolotach Harrier.

Kup zestawy farb Hataka – RAF

Uwaga, ceny brutto moga ulec zmianie. Obowiazuje cena z karty produktu.