Wsparcie/FAQ

Na tej stronie znajdziesz odpowiedź na najczęstsze pytania dotyczące realizacji zamówień, zastosowania produktów oraz reklamacji.

Realizacja zamówień

Po złożeniu zamówienia ma ono status „oczekuje”. Realizacja zamówień następuje w dni robocze w godzinach 10-17.

Po wpłynięciu płatności lub po potwierdzeniu zamówienia za pobraniem zaczyna się jego realizacja (status „w realizacji”), która trwa najczęściej 1-3 dni.

Po wysłaniu przesyłki otrzymasz email z informacja o zmianie statusu na „zrealizowane”. Jako bonus możesz nim otrzymać kod rabatowy na następne zakupy, np. 5% ważny 30 dni, zależnie od bieżących promocji.

W przypadku pytań dotyczących realizacji zamówienia prosimy kontaktować się poprzez adres email lub telefon podane w zakładce kontakt.

Jak to zrobić – pytania modelarskie

Czego potrzebuję aby skleić model?

Na początek potrzebujesz modelu oraz podstawowych narzędzi i materiałów

  • Klej do plastiku (nie superglue)
  • Nożyk modelarski, na początek może być nożyk z łamanym ostrzem który dostaniesz w kiosku, markecie lub sklepie z narzędziami. Do intensywniejszego uprawiania hobby warto kupić nożyk modelarski i matę do cięcia.
  • Szpachlówka modelarska (nie jest konieczna, ale może pomóc) i pilniczki do paznokci lub papier ścierny
  • Pędzelek – na początek możesz próbować z pędzelkiem szkolnym. Dla dobrych wyników warto kupić pędzelek modelarski
  • Farby modelarskie – na początek do malowania pędzlem. Spis kolorów znajdziesz w instrukcji modelu.

W naszym sklepie na stronie każdego modelu junior znajdziesz pakiety promocyjne z farbami i materiałami potrzebnymi do sklejenia tego modelu. Jeżeli masz już ten model bez potrzebnych dodatków – dobierz je sobie wg zawartości pakietu.

Jak kleić model plastikowy?

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosować klej do plastiku. Rozpuszcza on plastik i po wyparowaniu pozostawia mocną spoinę. Unikaj kleju typy superglue. Ma on zastosowanie do klejenia drobnych detali z blaszki lub żywicy. Słabiej klei plastik.

Uważaj, żeby nie rozlać na model kleju lub nie pobrudzić modelu klejem z lepkich palców. Możesz w ten sposób uszkodzić model i po sklejeniu będzie on gorzej wyglądał.

Klejone części przytrzymaj mocno aż do związania kleju. Zajmie to od kilku sekund do kilku minut. Duże części możesz przytrzymać spinaczem do bielizny lub ścisnąć gumką i zostawić do wyschnięcia na noc.

Kup Klej Modelarski do Plastiku

 

Jak wycinać części plastikowe?

Użyj nożyka i twardej podkładki, z płytki drewnianej, plastikowej lub korkowej. W ostateczności użyj tektury. Przyłóż ramkę z modelem do podkładki i odetnij części nożykiem. Uważaj, żeby nie złamać lub nie naciąć części przy wycinaniu. Miejsce odcięcia lekko oczyść lub wygładź nożem lub pilniczkiem.

Kup Nożyki Modelarskie i Maty do Cięcia

 

Kiedy zastosować szpachlówkę?

Szpachlówka to wypełniacz do części plastikowych. Jeżeli w twoim modelu pojawi się niepożądana dziura – wypełnij ją szpachlówką. Nałóż szpachlówkę ostrzem nożyka lub wykałaczką w szczelinę w modelu lub w uszkodzone miejsce (np. po nieostrożnym wyrwaniu ramki z częściami). Daj jej wyschnąć (przez kilka minut przy małej ilości, po dużym szpachlowaniu daj jej zastygnąć przez noc). Po wyschnięciu wyszlifuj papierem ściernym, pilnikiem do paznokci lub pilnikiem modelarskim. Uważaj, aby nie uszkodzić innych detali modelu podczas szlifowania (możesz je osłonić naklejając papierową taśmę malarską).

Kup Szpachlówkę Modelarska

 

Jak malować model do sklejania ?

Odlej odrobinę farby do nakrętki po napojach. Jeżeli jest za gęsta dodaj wody lub rozcieńczalnika (zależnie od rodzaju farby). Zanurz pędzel i raz przy razie pomaluj odpowiednie części modelu. Nie próbuj pokryć kolorem za pierwszym razem, bo powstaną brzydkie zacieki lub nierówna warstwa farby. Maluj rozcieńczoną farbą 2-3 cienkimi warstwami dając wyschnąć farbie przed kolejna warstwą.

Jak wybrać farby do modelu?

Farby do modelu dostaniesz w naszym sklepie. W instrukcji są wymienione wszystkie kolory z palety Hataka Hobby. Najbardziej potrzebne kolory znajdziesz też w pakietach z modelem z serii junior set – sprawdź na stronie każdego modelu.

Na początek, do malowania pędzlem potrzebujesz farba krylowych z serii BLUE LINE (lepsze), lub RED LINE.

Do malowania zaawansowanego przy pomocy aerografu użyj farb akrylowych RED LINE lub lakierów celulozowych ORANGE LINE.

Kolory farb w tych seriach są oznaczone tym samym numerem, różnią się literka: A (RED LINE) lub B (BLUE LINE) lub C (ORANGE LINE). W serii B znajdziesz też ekonomiczne opakowania 10ml – dobre na początek.

Kup Farby Modelarskie

 

Jak wycinać części z blaszki fototrawionej?

Do wycinania części fotortrawionych potrzebujesz nożyka i twardej podkładki: szkła, kafelka lub talerzyka. Przyłóż blaszkę do podkładki i wytnij ostrym nożykiem modelarskim lub z odłamywanym ostrzem. Oszlifuj miejsce odcięcia części papierem ściernym lub pilniczkiem. Możesz też wycinać części ostrymi nożyczkami lub cążkami – ale pamiętaj że ostrza będą się tępić.

Czym kleić części żywiczne i fototrawione?

Modele serii Export i Deluxe oraz niektóre serii Junior mogą zawierać części z blaszki fototrawionej lub odlewy żywiczne. Duże części najlepiej kleić klejem epoksydowym, np. Poxipol, małe zaś klejem cyanoakrylowym (superglue). Najdrobniejsze detale fototrawione dobrze przyklei nawet mała kropla farby modelarskiej.

Jak naklejać kalkomanie na model?

Kalkomanie to cienka folia z oznaczeniami dostępna na papierze z klejem rozpuszczalnym w wodzie.

  • Wytnij kalkomanię nożyczkami i zanurz na chwile w ciepłej wodzie.
  • Odłóż na bok i daj rozpuścić się klejowi. Najpierw kalkomania zwinie się lub wygnie i po kilku minutach, po wyprostowaniu będzie gotowa do przesunięcia na model.
  • Sprawdź czy da się ja przesuwać na papierze przy pomocy pędzelka i wacika.
  • Zamocz miejsce należenia kalkomanii na model i przysuń do niego papier z kalkomanią. Umieść kalkomanie na modelu i przytrzymaj ją delikatnie i uważnie pędzelkiem lub wacikiem wyciągając spod niej papier.
  • Popraw kalkomanie na modelu i dociśnij lekko bibułą. Po wyschnięciu zmyj ślady kleju wacikiem z wodą.

Zobacz także:

Kalkomanie do modeli

Problemy z modelem

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze modele były zaprojektowane i wyprodukowane w sposób ułatwiający ich bezproblemowy montaż i malowanie. Pomimo tych starań zdarza się czasem, że czegoś może brakować lub części są uszkodzone. Może też zdarzyć się, że coś źle pójdzie modelarzowi.

Braki w modelu

Brak części w pudełku lub części uszkodzone. W takim przypadku wypełnij formularz reklamacyjny poniżej.

Coś zepsułem lub zgubiłem

Są też sytuacje, w których z modelem pójdzie coś nie tak. Zgubi się część, zepsuje lub po prostu coś nie wyjdzie przy klejeniu. W takim przypadku nie martw się. Wypełnij formularz reklamacyjny i pierwszą część zamienną dostaniesz gratis. Usługa gratisowej dostawy w przypadku problemu z winy modelarza dotyczy jednej części (ramka plastikowa, kalkomania podstawowa lub blaszka. Nie dotyczy kalkomanii dodatkowej (lozenge).

 

Reklamacje

Arma Hobby dba o satysfakcję i bezpieczeństwo klientów i realizuje reklamacje zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Tryb realizacji reklamacji jest opisany w sekcji 7 regulaminu. Reklamacje, dotyczące produktów różnych producentów zakupionych w sklepie Arma Hobby oraz wszystkich produktów Arma Hobby zakupionych w dowolnym sklepie możesz złożyć wypełniając formularz poniżej:

Email
Imię
Nazwisko
Numer katalogowy modelu
Miejsce zakupu
Opis problemu
Nr telefonu
Adres pocztowy
Zgadzam się z polityką prywatności