Farby do modeli

Sklejanie modelu daje dużo radości, ale dopiero jego pomalowanie farbami do modeli sprawi, że będzie wyglądał jak oryginał. Na forach modelarskich znacznie więcej rozmawia się o tym, jak malować modele, niż o tym, jak je sklejać, co pokazuje, że ten temat ma ogromne znaczenie dla wyglądu gotowego modelu. W tym poradniku przybliżymy nieco temat farb modelarskich.

farby modelarskie hataka

zdjęcie: www.modele.edu.pl

Rodzaje farb modelarskich

  • Farby akrylowe – są produkowane na bazie żywic akrylowych rozpuszczanych w wodzie. Mają one wiele zalet – nie mają zapachu, można je zmyć z pędzli za pomocą wody, a na wyschnięcie farb czeka się bardzo krótko. Sa doskonałe do malowania zarówno pędzlem jak i aerografem.
  • Farby celulozowe – to rodzaj farb akrylowych, które są oparte na specjalnym rozpuszczalniku. Są łatwopalne i mają charakterystyczny zapach. Świetnie malują się aerografem, gorzej wypadają w malowaniu pędzlem.
  • Emalie Klasyczne, długo schnące farby które rozcieńczysz np. benzyna lakową. Farby tego typu mają z tego powodu charakterystyczny zapach.
farby modelarskie sklep

zdjęcie: www.modele.edu.pl


Bezpieczeństwo stosowania farb

Podczas malowania modelu zabezpiecz wszystkie powierzchnie i uważaj, by nie pobrudzić ubrań. W przypadku farb akrylowych, nie musisz wietrzyć pomieszczenia, natomiast gdy malujesz pozostałymi, jest to niezbędne. Szczególnie dokuczliwy zapach mają farby celulozowe. Powinieneś zaopatrzyć się w rękawiczki, dobrym pomysłem może być też fartuch.

Rozcieńczanie farb

Teoretycznie farby akrylowe można rozcieńczyć za pomocą wody, ale w praktyce lepiej użyć rozpuszczalnika zalecanego przez producenta. Pamiętaj! W przypadku źle dobranego rozpuszczalnika farba może zmienić swoją konsystencję i nie będzie się dało nią malować.

Malowanie pędzlem

Do malowania pędzlem nadaje się większość rodzajów farb. Przed nałożeniem farby powinieneś odtłuścić (a nawet umyć) model, a następnie odpowiednio rozcieńczyć farbę. Nigdy nie nakładaj drugiej warstwy farby, jeśli poprzednia jeszcze nie wyschła.


zdjęcie: fotolia

Aerograf

Profesjonalni modelarze do malowania używają aerografu i tutaj ujawnia się właśnie największa zaleta emalii. Wysychają one znacznie wolniej od farb akrylowych, dlatego nie powodują zatykania dysz. W tym przypadku bardzo ważna jest idealne rozcieńczenie farby. Zwykle używana jest proporcja farby do rozpuszczalnika w ilości 3 do 1. Najwygodniej jest rozcieńczyć ją do konsystencji mleka.

Zobacz farby modelarskie tutaj