Modele do sklejania

W naszym sklepie oferujemy modele do sklejania z żywicy i plastiku.  Przeglądając ofertę na pewno przyciągnęły Twoją uwagę zdjęcia lub ilustracje przedstawiające gotowy model lub pojazd który model ma odwzorowywać. Pamiętaj, że to co kupujesz to zestaw do samodzielnego sklejania! To znaczy, że w pudełku znajdują się części modelu plastikowego, albo żywicznego lub metalowego. Wymagają one samodzielnego sklejenia i pomalowania.
 

Uwaga – model to nie zabawka dla dzieci!

Modele plastikowe do sklejania zawierają drobne części, które trzeba wyciąć i dopasować przed sklejeniem. Wymaga to cierpliwości i umiejętności. Zgodnie z normami prawnymi nasze modele należy określić jako modele dla kolekcjonerów od 14 lat. Nie nadają się w żadnym wypadku dla dzieci w wieku 1-3. Nie mają odpowiednich certyfikatów dla tej grupy wiekowej, ponieważ nie są dla nich przeznaczone. Niebezpieczeństwo dla dzieci może stanowić zbyt mała wielkość części i ostre krawędzie.

Jak wykonać model do sklejania?

 

Aby wykonać model potrzebujesz najpierw zgromadzić najpotrzebniejsze materiały:

oraz  narzędzia modelarskie

 • nożyk modelarski
 • pilniczek iglak
 • szpilki i wykałaczki
 • papier ścierny 600 i drobniejszy
 • pędzelki modelarskie

 

Etapy wykonania modelu

  1. Części z ramek lub wlewków należy wyciąć delikatnie nożykiem modelarskim i oczyścić pilniczkiem i papierem ściernym ze śladów odlewania. Następnie zgodnie z kolejnością podaną w instrukcji skleić i pomalować.
  2. Klejenie najlepiej wykonać klejem do plastiku, unikając superglue, który może być niebezpieczny dla modelu i palców modelarza. Nadmiar kleju do plastiku może zniszczyć (rozpuścić) powierzchnie modelu. Szczeliny i nierówności powstałe podczas klejenia wypełniamy szpachlówką i dajemy jej czas na wyschnięcie. Wyschniętą spoinę szlifujemy, jeżeli jest to konieczne.
  3. Podczas malowania należy mieć przygotowany zbiorniczki do mieszania farby, np. nakrętki od napojów i odpowiedni do rodzaju farby rozcieńczalnik. Mieszamy farbę przełożoną do zbiorniczka z rozcieńczalnikiem do konsystencji mleka i nakładamy cienką warstwą raz przy razie wzdłuż długiej osi malowanego elementu. Dajemy czas do wyschnięcia i malujemy powtórnie (lub nawet więcej razy, pozwalając na całkowite wyschnięcie farby między malowniami) dla uzyskania pełnego pokrycia i gładkiej powierzchni. .
  4. Na koniec naklejamy kalkomanie. Należy zgodnie z instrukcją modelu na chwilę zamoczyć je w wodzie i odstawić na bok (np na suchą bibułkę lub gazetę) do nasiąknięcia i rozpuszczenia kleju. Po ok. minucie można już delikatnie zsunąć kalkomanie pędzelkiem na zwilżone wodą miejsce przeznaczenia na modelu. Oznaczenie można następnie delikatnie ustawić we właściwym położeniu i docisnąć bibułką usuwając nadmiar wody. Więcej o kalkomaniach do modeli znajdziesz  w naszym poradniku.

 

 
Wymienione zasady to najbardziej podstawowe informacje. Dla uzyskania jak najlepszego efektu należy poszukać dalszych informacji w publikacjach modelarskich i w Internecie. Zajrzyj do serwisu edukacyjnego o modelarstwie przejdź