Powrót do oferty - Fokker E.V. z Arma Hobby

Powrót do oferty - Fokker E.V. z Arma Hobby

28-03-2022

Po prawie dwuletniej nieobecności wraca do sprzedaży nasz model Fokkera E.V/D.VIII – niemieckiego myśliwca z okresu Wielkiej Wojny, który zapisał się także na kartach historii polskiego lotnictwa.

Fokker E.V to myśliwiec z fabryki znanego z innowacyjności holenderskiego przemysłowca Antonego Fokkera, pracującego podczas I wojny światowej dla Niemców. Miał on na swoim koncie takie przełomowe konstrukcje jak E.III – pierwszy „prawdziwy” myśliwiec świata, uzbrojony w karabin maszynowy zsynchronizowany z obrotami śmigła; trójpłatowy Dr.I, na którym swoje zwycięstwa odnosił „Czerwony Baron” Manfred von Richthofen oraz najdoskonalszy chyba myśliwiec Wielkiej Wojny Fokker D.VII. Choć E.V miał znakomite osiągi i był tani w produkcji, nie zdołał odegrać większej roli w Wielkiej Wojnie – prześladowały go wady produkcyjne, wynikające z trudnej sytuacji ekonomicznej Niemiec w ostatnich miesiącach wojny. Mimo to był pięknym samolotem i budził respekt przeciwników, którzy nazywali go „brzytwą”.

Po zakończeniu I wojny światowej pewną liczbę Fokkerów zdobyli Polacy i jak najszybciej wdrożyli je do służby tam, gdzie były najbardziej potrzebne – na froncie walk o wschodnie granice. To właśnie na Fokkerze E.V latał i walczył wiosną 1919 roku pod niebem Lwowa legendarny twórca biało-czerwonej szachownicy, por. Stefan Stec.