70042 Hurricane Mk II b/c Expert Set
- 70042
- Producent: Arma Hobby
-
Dostępność:
Niedostepny
-
Historia ceny
Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 106,40 zł brutto - Rodzaj: Model samolotu
- Materiał: plastik i akcesoria
- Skala: 1/72
Model brytyjskiego myśliwca Hurricane Mk IIb/c z bombami lub zbiornikami. Zestaw z akcesoriami dla zaawansowanych modelarzy.
W zestawie kupisz taniej
178,65 zł
Potrzebujesz więcej informacji i inspiracji na temat tego modelu? Zajrzyj do sekcji artykułów z dokumentacją i przykładami sklejonych modeli w serwisie armahobbynews.pl link.
Hawker Hurricane Mk IIb/c Expert Set. Model do sklejania z akcesoriami: blaszką fototrawioną i maskami do malowania kół i osłony kabiny.
Hurricane IIb/c “Hurribomber” i “Intruder”
Zestaw zawiera części do wykonania wersji Mk IIc z poprzednich modeli oraz nową ramkę ze skrzydłami wersji Mk IIb, z dodatkowymi bombami, zbiornikami podwieszanymi oraz wczesnym wariantem rur wydechowych i kółka ogonowego. Pozwala na wykonanie modeli samolotów Hurricane Mk IIb/c w wariantach stosowanych w latach 1941-44, z podwieszeniami do wersji „Hurribomber” i „intruder”.
Zestaw zawiera też nowy, poprawiony wariant części przezroczystych (nowa forma wyprodukowana po zużyciu poprzedniej).
W zestawie
- Dwie ramki plastikowe plus oszklenie
- Blaszka fototrawiona
- Maski do kabiny i kół
- Sześć wariantów oznakowania (3xMk IIb i 3xMk IIc) + 3 bonusowe warianty
Warianty oznakowania
- Hurricane Mk. IIb “Hurribomber”, BE682/XP-R, “Mauritius VII”, 174 Dywizjon RAF, Manston, lato 1942. + wariant w bonusie
- Hurricane Mk. IIb, Z3675/WX-B, 302 Dywizjon PSP, Church Stanton, sierpień 1941. + wariant w bonusie
- Hurricane Mk. IIb trop „Hurribomber”, HL795/V, 274 Dywizjon RAF, Sidi Haneish (Egipt) i Sidi-Bu Amud (Libia), listopad 1942.
- Hurricane Mk. IIc “Night Intruder”, BE581/JX-E, 1 Dywizjon RAF, Tangmere, maj 1942, pilot F/L Karel Kuttelwascher. + wariant w bonusie
- Hurricane Mk. IIc, MW367/DR-B, “Jessie”, 1697 Flight, Air Despatch Letter Service, Northolt, czerwiec 1944.
- Hurricane Mk. IIc trop “Hurribomber”, LB792/C, 34 Dywizjon RAF/SEAC, Dergaon (Assam) i Imphal (Manipur), wiosna 1944, pilot S/Ldr C.P.N. Newman.
Recenzje Video
Hurricane Mk II b/c - rys historyczny
Hawker Hurricane Mk.II to kolejna odmiana słynnego myśliwca konstrukcji Sydneya Camma. Powstała poprzez zabudowanie w standardowym płatowcu silnika Rolls – Royce Merlin XX wyposażonego w dwustopniową sprężarkę. Rozwiązanie to znacznie poprawiło osiągi samolotu. Nowa wersja oznaczona jako Hurricane Mk.IIa oblatana została w dniu 11 czerwca 1940r. a już w sierpniu tego roku pierwsze egzemplarze trafiły na uzbrojenie dywizjonów RAF.
W tym czasie firma Hawker prowadziła badania mające na celu poprawienie uzbrojenia strzeleckiego. Badania te polegały na zastosowaniu działek w różnych konfiguracjach. Początkowo wprowadzono wariant z 12 karabinami maszynowymi 7.69mm w skrzydłach, pod oznaczeniem Hurricane Mk IIb. Niestety mały kaliber uzbrojenia nie zmienił znacząco skuteczności ostrzału z tego samolotu. Wersja ta była później szeroko wykorzystywana do bombardowania, i znana jako „Hurribomber”. Podczas podwieszania bomb z reguły usuwano jeden z karabinów maszynowych, w miejscu montażu zaczepu bombowego.
Zastosowanie silnika Merlin XX umożliwiło zabudowanie czterech działek British Hispano kalibru 20mm. Odmiana ta, oznaczona jako Hurricane Mk.IIc okazała się najliczniej wyprodukowaną wersją tego myśliwca. Łącznie, wraz z maszynami przebudowanymi z odmian A i B powstało 4711 egzemplarzy. Zmieniło się także przeznaczenie samolotu. Nie był to już klasyczny samolot myśliwski, ale głównie samolot myśliwsko – szturmowy. Samoloty te były wykorzystywane do atakowania celów naziemnych, ogniem działek lub przez bombardowanie. Odmiana Mk.IIc była także używana z powodzeniem jako myśliwiec nocny. Taktyka „Night Intruder” polegała zwalczaniu nocnych bombowców Luftwaffe już w pobliżu baz do których wracały po wykonaniu zadania. Samoloty do tego zadania wyposażano w podwieszane zbiorniki paliwa.
Poprzez montaż tropikalnego filtra powstała wersja „Trop” przeznaczona do działań w gorącym klimacie. Tak wyposażone samoloty Mk IIb i c wzięły udział w walkach w Afryce i na Dalekim Wschodzie.
Samoloty Hurricane Mk IIa/b były używane bojowo przez dywizjony Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, przed przezbrojeniem na Spitfire. Samoloty Hurricane Mk II stosowano też do szkolenia dywizjonów myśliwsko-rozpoznawczych 309 (IIc) i 318 (IIb/c).
opracował Marcin Wawrzynkowski KPM