70054 Hurricane Mk II A/B/C "Dieppe" Deluxe Set

 • Dodaj recenzję:
  (Zobacz recenzje)
  • 70054
  • Producent: Arma Hobby
  • Dostępność: Niedostepny

  • Historia ceny
  • Czas realizacji: 1-7 dni
  • Rodzaj: Model samolotu
  • Materiał: plastik + akscesoria
  • Skala: 1/72
  • Uwagi: Deluxe Set
  • szt.
  • Cena netto: 158,54 zł 195,00 zł
  • Niedostępny

  Podwójny model w okolicznościowym wydaniu upamiętniającym desant pod Dieppe (Operacja Jubilee) z dodatkowymi akcesoriami drukowanymi 3D.

  W zestawie kupisz taniej

  70054 Front Pudełka

  70054 Hurricane Mk II A/B/C "Dieppe" Deluxe Set

  195,00 zł
  (158,54 zł)
  HTK-AS07 Royal Air Force paint set

  HTK-AS07 Royal Air Force paint set

  68,30 zł
  (55,53 zł)
  263,30 zł
  236,97 zł
  Niedostępny

  Hurricane Mk II A/B/C “Dieppe” Deluxe Set

  80-lecie „Operacji Jubilee”, 19 sierpnia 1942 r.

  Podwójny model w okolicznościowym wydaniu upamiętniającym desant pod Dieppe (Operacja Jubilee). Edycja z dodatkowymi akcesoriami drukowanymi 3D o wartości rynkowej 75 złotych.

   Akcesoria 3D są częścią zestawu i nie będą dostępne osobno.

  Zawartość modelu:

  • Dwa komplety części plastikowych (każdy w wersji Mk II A/B/C).
  • Dwa komplety blaszek fototrawionych.
  • Dwa komplety akcesoriów drukowanych 3D (działka, rury wydechowe, lusterka, ramka siatki na wlot do gaźnika).
  • Dwa komplety drukowanych 3D bomb 500 lb (cztery sztuki).
  • Kalkomania z ośmioma wariantami oznakowania z „Operacji Jubilee”:

  Warianty malowania i oznakowania:

  1. Hurribomber Mk.IIb BE668/HH-C. 175 Dywizjon RAF. Lotnisko Ford. Samolot wykonał trzy loty bojowe w Operacji „Jubilee”. Piloci: P/O A.C.N. Stewart, Sgt G. Cockbone i F/Sgt N. Howe (RCAF). 
  2. Hurribomber Mk.IIb BP672/XP-P. 174 Dywizjon RAF. Lotnisko Ford. Samolot wykonał trzy loty bojowe w Operacji „Jubilee”. Piloci: F/Sgt W.H. Wetere (RNZAF) i P/O G.I. Mallet.
  3. Hurricane Mk.IIa Z2643/LK-J. 87 Dywizjon RAF. Lotnisko Tangmere. Samolot wykonał dwa loty bojowe w Operacji „Jubilee”. Pilot: P/O Andrzej Malarowski (Polskie Siły Powietrzne).
  4. Hurricane Mk.IIc BD833/LK-Q. 87 Dywizjon RAF. Lotnisko Tangmere. Samolot wykonał trzy bojowe w Operacji „Jubilee”. Piloci: P/O G.W. Mosley i P/O D.G. Metzler.
  5. Hurricane Mk.IIc BE500/LK-A. 87 Dywizjon RAF. Lotnisko Tangmere. Samolot wykonał trzy loty bojowe w Operacji „Jubilee”. Piloci S/Ldr D.G.. Smallwood i F/L A.H. Thom.
  6. Hurricane Mk.IIc Z3081/FT-V „Baron Dhanis”. 43 Dywizjon RAF. Lotnisko Tangmere. Samolot wykonał trzy loty bojowe w Operacji „Jubilee”. Pilot S/Ldr D. A.R.G. Le Roy du Viver (Belgia).
  7. Hurricane Mk.IIb (zbudowany w Kanadzie jako Mk.X) AM315/FT-X „Tabora”. 43 Dywizjon RAF. Lotnisko Tangmere. Samolot wykonał cztery loty bojowe w Operacji „Jubilee”. Piloci: F/Sgt J.D. Lewis, P/O R. Turkington, Sgt M. Smith, Sgt W. Webster (RNZAF).
  8. Hurricane Mk.IIb Z2915/FT-P „Ramaekers”. 43 Dywizjon RAF. Lotnisko Tangmere. Samolot wykonał trzy loty bojowe w Operacji „Jubilee”. Piloci Sgt G.M. Ball (RAAF), Sgt C.Figgis, P/O J.Torrance.

  Opracowanie wiariantów malowania i oznakowania: Grzegorz „Letalin” Cieliszak.

  Hurricane w operacji Jubilee

  Podczas Blitzkriegu w Europie wiosną 1940 roku Hawker Hurricane był podstawowym brytyjskim myśliwcem. Jesienią, w Bitwie o Anglię, walczył na równi ze słynnym Spitfire. W kolejnych latach, dzięki różnym udoskonaleniom, odegrał jeszcze ważną rolę w Afryce, rejonie Morza Śródziemnego i na Dalekim Wschodzie, ale w Zachodniej Europie delegowany był już do działań nieco innych: nocnych, morskich, a także – bombowo-szturmowych.

  Hurricane Mk. II to dość prosta modyfikacja pierwotnej wersji samolotu, polegająca na zastosowaniu mocniejszego silnika Rolls-Royce Merlin XX z dwubiegową sprężarką. Zwiększyło to osiągi myśliwca o tyle, że realna stała się instalacja mocniejszego uzbrojenia: 12 karabinów maszynowych (wersja B) lub 4 działek 20 mm (wersja C), a także podwieszenie bomb. Samoloty te masowo pojawiły się w dywizjonach RAF wiosną 1941 roku. Stosunkowo szybko praktyka wykazała, że wersja z działkami radzi sobie dobrze, ale wersja z karabinami, nawet dwunastoma, ma już zbyt małą siłę ognia, przeznaczono ją zatem do zadań bombowych, nazywając „Hurrybomberem”.

  Choć w 1942 roku samolot ten miał już okres myśliwskiej chwały za sobą, ostatnim wielkim dniem Hurricanów na froncie europejskim był 19 sierpnia 1942 roku – operacja „Jubilee” – desant aliancki na plażach francuskiego Dieppe. Wzięło w nim udział aż 8 dywizjonów wyposażonych w te samoloty. Latały tam Hurricany pięciu różnych wersji: Mk.IIA, IIB, IIC oraz wyprodukowane w Kanadzie Mk.X ( po konwersji do standardu Mk.IIB i w zasadzie identyczne z nim), a nawet trzech weteranów Mk.IA. Ich zadaniem były ataki na cele naziemne, niszczenie niemieckiej artylerii i wsparcie atakującej piechoty. Te misje były tak ważne, że oddelegowano do nich również dywizjony niemające wyszkolenia szturmowego, w tym nocne. Zachowywano jednak podstawową zasadę, pozwalającą efektywnie wykorzystać atuty wersji: Hurricany z karabinami bombardowały, a z działkami – ostrzeliwały cele. Choć cała operacja nie była udana, dywizjony Hurricanów ofiarnie wypełniły swoje zadania, walcząc nad plażami Dieppe od świtu, i wykonując w większości po trzy szturmowe operacje siłami całych dywizjonów.

  Po walkach nad Dieppe Hurricany nie były już masowo stosowane w działaniach bojowych na Zachodzie, pozostawały jednak nadal podstawowymi maszynami w Afryce czy Birmie, skutecznie walczyły także na Froncie Wschodnim, gdzie wysłano ich w ramach Lend-Lease prawie 2000.

   


  Przedsprzedaż podwójnego Mustanga z Arma Hobby

  Przedsprzedaż podwójnego Mustanga z Arma Hobby

  17-05-2024
  Z okazji zbliżającej się rocznicy D-Day, lądowania w Normandii, mamy dla Was wyjątkową gratkę! Już w czerwcu do rąk modelarzy trafi luksusowa wersja modelu P-51 B Mustang™ w skali 1/72. To nie tylko model – to prawdziwa perełka dla każdego kolekcjonera. Co znajdziesz w pudełku? Dwa komplety części plastikowych – idealne do stworzenia podwójnej dawki...
  Majówka 2024

  Majówka 2024

  27-04-2024
  Nasi koledzy z działu wysyłki zostali wysłani na długi weekend. Wysyłki zamówień wznawiamy od 6 maja. Zamówienia przyjmujemy przez cały czas. Przepraszamy za niedogodność, ale po cichu liczymy na zrozumienie... Długi Weekend 27 kwietnia - 5 maja 2024
  Powrót do oferty

  Powrót do oferty

  25-04-2024
  Archeologia w magazynie Arma Hobby odniosła kolejny sukces! Podczas poszukiwania miejsca na zbliżające się wypuszczenie nowych modeli w naszym magazynie znaleźliśmy ostatnie sztuki modeli uznanych za wyprzedane. Łap je, puki są dostępne! 70054 Hurricane Mk II A/B/C "Dieppe" Deluxe Set 70049 Cactus Air Force Deluxe Set – F4F-4 Wildcat® and P-400/P-39D Airacobra 70041 P-51B...